Drewniana podłoga, a ogrzewanie podłogowe – czy można je ze sobą łączyć?

2023-05-12 14:00:00

Drewniana podłoga i ogrzewanie podłogowe to dwa elementy, które często budzą kontrowersje, jeśli chodzi o ich łączenie. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie będą one ze sobą współgrać, ze względu na dużą wrażliwość drewna na temperaturę i wilgotność. Jednak czy na pewno?

Historia pewnego domu – podgrzewana podłoga drewniana

Jeśli niebawem będzie wykańczać mieszkanie czy dom, z pewnością warto zastanowić się, jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania względem nowego lokum. Spokojnie można stwierdzić, że każdemu zależy na trwałości wybranych przez niego rozwiązań, a także na zachowaniu pełnego komfortu.

Zacznijmy jednak od początku, wyobraź sobie chłodny poranek, za oknem sypie śnieg. Powoli wygrzebujesz się spod ciepłej kołdry, w końcu budzik nie może przestać dzwonić. Czujesz chłód, który ogarnia Cię z każdej strony. Zdajesz sobie sprawę, że kominek w nocy przestał grzać i zanim wskoczysz pod gorący strumień wody pod prysznicem, musisz pokonać kilometry zimnej podłogi. Ale czy na pewno? Gdy tylko dotykasz stopą desek w swojej sypialni, zdajesz sobie sprawę, że jest przyjemnie ciepła.

Jak do tego doszło?

To proste, zawczasu zdecydowałeś się na ogrzewanie podłogowe. Taka inwestycja na pewno znacząco podwyższa komfort życia w domu. Docenisz ją nie tylko zimą i jesienią, ale również wiosną, podczas chłodniejszych poranków i wieczorów. Co więcej, nowoczesne rozwiązania pozwalają na skorzystanie z zalet rury do ogrzewania podłogowego również do lekkiego schłodzenia pomieszczenia.

Panele na ogrzewanie podłogowe – jak to połączyć?

Podłoga wykonana z drewna kojarzy się z elegancją, ciepłem i przytulnością. Jednakże, aby dobrze się prezentowała i służyła przez długi czas, musi być odpowiednio pielęgnowana. Drewno jest materiałem wrażliwym na wilgotność i temperaturę, dlatego też trzeba zadbać o to, by nie była ona zbyt wysoka, ani za niska. Z kolei ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, przy minimalnym zużyciu energii. Jednak, czy można połączyć je z drewnianą podłogą, czy może lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie?

Drewniana podłoga i ogrzewanie podłogowe to doskonałe połączenie, jeśli tylko zostanie wykonane prawidłowo. Ta forma ogrzewania może być instalowana zarówno pod parkietem, jak i pod deskami. Należy jednak pamiętać, że musi to być ono dostosowane do drewnianej podłogi.

Dlaczego takie ogrzewanie jest ważne? Po pierwsze, drewno jest materiałem, który jest wrażliwy na wilgotność i temperaturę, dlatego też musi być ogrzewane w odpowiedni sposób. Po drugie, ogrzewanie podłogowe musi być tak zaprojektowane, aby nie powodować nadmiernego wysychania drewna. Warto też zauważyć, że drewno nie przewodzi ciepła tak dobrze jak inne materiały, takie jak kamień czy ceramika. Dlatego też, aby uzyskać odpowiedni efekt grzewczy, trzeba zadbać o to, aby moc i efektywność podgrzewanej podłogi była dostateczna.

Jeśli chodzi o rodzaj drewna, to najlepiej sprawdzają się te twarde, takie jak dąb, jesion, orzech czy bambus. Drewno miękkie, takie jak sosna czy świerk, nie nadaje się do połączenia z ogrzewaniem podłogowym. Następnym ważnym aspektem jest montaż drewnianej podłogi. Jeśli chcemy połączyć ją z ogrzewaniem podłogowym, musimy zadbać o to, aby została ona właściwie ułożona. Wymaga to użycia specjalnego kleju, który jest przeznaczony do drewna i ogrzewania podłogowego. Należy też pamiętać o tym, aby zapewnić odpowiednią izolację termiczną i akustyczną.

Ogrzewanie podłogowe połączone z drewnianą podłogą może być rozwiązaniem wręcz idealnym dla osób ceniących sobie ciepło i wygodę. Jest to propozycja bardzo ekonomiczna, ponieważ zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła w całym pomieszczeniu, dzięki czemu można ograniczyć dodatkowe ogrzewanie jedynie do niewielkiego kaloryfera w łazience. Warto wówczas skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która nie tylko pomoże Ci dobrać właściwy rodzaj drewna, a do tego zadba o jakość każdej deski. Artfloors specjalizuje się w podłogach, które tworzą w domu magię, sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne, ciepłe i komfortowe, a przy okazji bez trudu można połączyć je z nowymi technologiami, takimi jak ogrzewanie podłogowe.

Warto przeczytać:

Jak wybrać podłogę? Pomogą Ci bezpłatne próbki desek ArtFloors

Kolor podłogi ma bardzo duży wpływ na aranżację przestrzeni. Jego dobór jest bardzo istotny, ponieważ podłoga stanowi struktural...

Podłogi drewniane – wady i zalety

Podłogi drewniane od wielu lat cieszą się doskonałą opinią i dużym zainteresowaniem inwestorów. Są szlachetne, eleganckie i wytr...

Podłoga olejowana – jak o nią dbać?

Zastosowanie drewna dębowego to jedna z najszlachetniejszych form wykończenia podłogi. Bardzo dobre parametry technologiczne i u...