Podłogi drewniane – wady i zalety

2022-10-11 12:00:00

Podłogi drewniane od wielu lat cieszą się doskonałą opinią i dużym zainteresowaniem

Są szlachetne, eleganckie i wytrzymałe. Osoby, które wahają się, jaki materiał na pokrycie podłogi wybrać, zastanawiają się, czy drewno na pewno będzie dobrym rozwiązaniem. Czy nie ulegnie zbyt łatwo uszkodzeniom? Nie będzie się odkształcać i zachowa odpowiednią stabilność? A może będzie sprawiało trudności w utrzymaniu czystości? I czy można zastosować je przy ogrzewaniu podłogowym? To tylko niektóre z najpopularniejszych pytań. Wyjaśniamy, jaka jest charakterystyka podłogi drewnianej oraz jej podstawowe zalety i wady.

Zalety

1. Trwałość i możliwość renowacji

Naturalne drewno to długowieczny materiał o bardzo dobrych parametrach techniczno-użytkowych. Średnią żywotność parkietu dębowego szacuje się na kilkadziesiąt lat. Szlachetne gatunki drewna wykorzystywane do produkcji podłóg charakteryzują się wysoką klasą ścieralności. Jednym z najbardziej cenionych surowców jest dębina. Kolejnym atutem drewna jest również możliwość wielokrotnego odnawiania.

2. Naturalne pochodzenie

Niezaprzeczalnym atutem podłogi drewnianej jest jej naturalny rodowód: drewno jest szlachetnym surowcem, przyjaznym zarówno dla oka, jak i dla zdrowia. W ArtFloors przywiązujemy do jego pochodzenia szczególną wagę, dlatego podłogi produkujemy wyłącznie z certyfikowanego drewna, które posiada certyfikat FSC świadczący o zrównoważonym korzystaniu z zasobów leśnych. Zaletą wykorzystania naturalnego drewna są proekologiczne walory takiego rozwiązania.

3. Łatwość w utrzymaniu czystości

Drewno jest materiałem higienicznym i niesprawiającym trudności w czyszczeniu. Ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie przyciąga kurzu, a jeśli zostało odpowiednio zabezpieczone, to nie chłonie również plam powstałych w wyniku przypadkowego zabrudzenia. Przy zachowaniu odpowiednich zasad można bezproblemowo zmywać drewnianą podłogę na mokro łagodnym środkiem czyszczącym dobrze odsączonym mopem.

4. Możliwość montażu przy ogrzewaniu podłogowym

Odpowiednio przygotowane drewno o małym współczynniku skurczu można bezproblemowo montować na ogrzewanie podłogowe. Do takich gatunków należy między innymi rodzimy dąb. Przewagą podłogi drewnianej nad płytkami ceramicznymi jest to, że nawet kiedy nie korzystamy z tzw. podłogówki, to jest ona ciepła i miła w dotyku.

5. Właściwości przyjazne alergikom

Podłogi drewniane są bezpieczne dla osób, które cierpią na alergię. W ArtFloors do jego wykończenia używamy wyłącznie naturalnych nietoksycznych olejów, lakierów i klejów. Drewno nie elektryzuje się, dzięki czemu nie osadza się na nim łatwo kurz. Dla alergików polecane są podłogi z rodzimych gatunków drewna, na przykład dębu. Drewno egzotyczne może wydzielać olejki zapachowe niepożądane przy dolegliwościach alergicznych.

6. Ponadczasowy wygląd

Naturalne drewno to bardzo uniwersalne pokrycie podłogi, dlatego dobrze sprawdzają się w różnorodnych aranżacjach. Decydując się na wybór podłogi wykonanej z drewna, nie ryzykujemy, że przy zmianach wystroju wnętrza przestanie do niego pasować i będzie wymagała zmiany. Śmiało powiedzieć można, że moda na drewno jest nieprzemijająca.

7. Dobre właściwości izolacyjne

Drewno zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną oraz cieplną. Uważane jest za materiał „cichy”. W porównaniu do paneli laminowanych znacznie ogranicza pogłos, który niesie się przy chodzeniu. Deski są też ciepłe w dotyku. Bardzo przyjemnie chodzi się po nich bosymi stopami. Są też przyjazne dla małych dzieci, które raczkują i często siadają na podłodze.

Wady

1. Konieczność profesjonalnego montażu

Montaż podłogi drewnianej jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż paneli podłogowych. Wymaga zaangażowania fachowców i jest bardziej czasochłonny niż położenie podłogi pływającej. Deski muszą przez kilka dni zaaklimatyzować się w docelowym pomieszczeniu, nie można od razu po przywiezieniu przystąpić do montażu.

2. Wymagania w zakresie temperatury i wilgotności powietrza

Podłogi drewniane wymagają utrzymania odpowiednich warunków w zakresie temperatury i wilgotności powietrza. Jeśli jest zbyt sucho, deski mogą się kurczyć, pękać i rozsychać się. Przy zbyt dużej wilgotności mogą mieć natomiast skłonność do pęcznienia.

3. Cena

Koszt zakupu i położenia podłogi drewnianej w istotny sposób przewyższa cenę paneli. Rozważając wydatek warto mieć jednak na uwadze trwałość parkietu i możliwość jego odnawiania, co przekłada się na znacznie dłuższy niż w przypadku paneli czas użytkowania podłogi.

4. Konieczność okresowej konserwacji

Podłoga wykonana z drewna wymaga regularnej konserwacji. Dotyczy to w szczególności desek olejowanych. Zaniechanie zabiegów konserwacyjnych może źle wpłynąć na wygląd drewna i obniżać jego trwałość.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszej aktywności również w mediach społecznościowych. Instagram / Facebook

Warto przeczytać:

Jak wybrać podłogę? Pomogą Ci bezpłatne próbki desek ArtFloors

Kolor podłogi ma bardzo duży wpływ na aranżację przestrzeni. Jego dobór jest bardzo istotny, ponieważ podłoga stanowi struktural...

Podłogi drewniane – wady i zalety

Podłogi drewniane od wielu lat cieszą się doskonałą opinią i dużym zainteresowaniem inwestorów. Są szlachetne, eleganckie i wytr...

Podłoga olejowana – jak o nią dbać?

Zastosowanie drewna dębowego to jedna z najszlachetniejszych form wykończenia podłogi. Bardzo dobre parametry technologiczne i u...