Podłoga olejowana – jak o nią dbać?

2022-09-12 12:00:00

Zastosowanie drewna dębowego to jedna z najszlachetniejszych form wykończenia podłogi. Bardzo dobre parametry technologiczne i użytkowe dębiny czynią z niej materiał trwały, wytrzymały i atrakcyjny wizualnie. Drewniane deski mogą służyć użytkownikom nawet przez kilkadziesiąt lat. Aby długo cieszyły oko i bez zastrzeżeń pełniły swoją rolę wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak dbać o podłogę dębową.

Czym jest olejowanie?

Olejowanie jest znanym od dawna skutecznym sposobem zabezpieczania powierzchni drewnianych. Zalety olejów dobrze obrazuje fakt, że wykorzystywane są w szkutnictwie do konserwacji łodzi. Stosuje się je również jako formę zabezpieczenia tarasów i drewnianych elementów architektury ogrodowej, które narażone są na intensywne działanie niszczących czynników atmosferycznych.

Wszystko to za sprawą świetnych właściwości oleju. Wnika on głęboko w strukturę drewna, uodparniając je na różnego rodzaju uszkodzenia i wspierając jego zdolność do regeneracji. Skutecznie impregnuje, a jednocześnie pozwala na zachowanie maksymalnie naturalnego efektu. Nie zatyka porów drewna, dzięki czemu materiał stale oddycha, wpływając korzystnie na mikroklimat wnętrz. Olejowana podłoga jest trwała i efektownie wygląda. Podpowiadamy, jak o nią dbać, aby zachować jej walory na długi czas.

Codzienna pielęgnacja podłogi olejowanej

Codzienne dbanie o podłogę zabezpieczoną olejem nie jest wymagające. Opiera się przede wszystkim na odkurzaniu lub zamiataniu parkietu i zmywaniu go na mokro. Posłużyć mogą do tego mopy płaskie z mikrofibry, bądź mopy sznurkowe.

Do czyszczenia dodaje się środki przeznaczone do powierzchni olejowanych, a przed przetarciem powierzchni zaleca się każdorazowe dokładne odsączanie mopa z wody. Większość z tych środków czyszczących jest bezbarwna, ale niektóre przeznaczone są do podłóg bielonych lub wzbogacone są pigmentami koloryzującymi. Rekomenduje się unikania stosowania mopów parowych. Wysoka temperatura może negatywnie wpłynąć na wygląd oraz trwałość drewna olejowanego. Z tego samego powodu do czyszczenia nie stosuje się gorącej, ale chłodną bądź letnią wodę.

Podłoga olejowana szybko wysycha po myciu, zachowując atrakcyjny odświeżony wygląd. Częstotliwość zmywania podłogi na mokro zależy od tego, na ile intensywnie użytkowane są pomieszczenia i jakie jest natężenie ruchu. We wnętrzach mieszkalnych zazwyczaj wystarczające jest przeprowadzenie kilku myć w miesiącu.

Środki do olejowanego drewna

Na rynku dostępna jest szeroka gama środków służących do pielęgnacji podłóg olejowanych. Są to przede wszystkim mydła, które rozrabia się z letnią wodą i stosuje do mycia parkietu. Nie tylko usuwają zabrudzenia, ale również mają właściwości natłuszczające i ochronne. Ważne jest, aby zwracać uwagę na rekomendowane proporcje, ponieważ różnią się one czasami pomiędzy podłogami zabezpieczonymi olejami standardowymi i olejami UV.

W przypadku niektórych środków inne proporcje wody i koncentratu stosuje się do mycia codziennego, a inne do okresowego gruntownego czyszczenia. Do bieżącej pielęgnacji można też stosować specjalistyczne emulsje do podłogi olejowanej. Wiele z nich tworzy na drewnie film ochronny o właściwościach antypoślizgowych oraz antystatycznych, a niektóre z nich zostały wzbogacone o dodatek oleju.

Do usuwania uporczywych zabrudzeń służą intensywne środki czyszczące z dodatkiem anionowych i niejonowych środków powierzchniowo czynnych. Tak zwane intensywne zmywacze pozostawiają podłogę bez warstwy ochronnej, dlatego po ich zastosowaniu należy zakonserwować podłogę odpowiednim olejem pielęgnacyjnym.

test

Konserwacja parkietu olejowanego

Pierwszej impregnacji podłogi olejowanej dokonuje się po jej ułożeniu. Późniejsza częstotliwość konserwacji zależna jest od intensywności użytkowania parkietu. W pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu wystarczająca jest konserwacja raz w roku.

We wnętrzach, w których ruch jest bardziej nasilony, zaleca się przypominające olejowanie podłogi co około 5-6 miesięcy. Najbardziej wymagające są pod tym względem miejsca takie jak restauracje czy sklepy, w których konserwacja może być konieczna nawet co 2-3 miesiące. Konserwacji dokonuje się przy pomocy specjalistycznego oleju pielęgnacyjnego.

Przed każdym nałożeniem środka regenerującego należy dokładnie zmyć poprzednią powłokę, a po jego nałożeniu wypolerować podłogę. Tworząc ochronną warstwę okresowa konserwacja skutecznie zabezpiecza powierzchnię drewna przed zarysowaniami. Odświeża jej wygląd i pozytywnie wpływa na trwałość. Dzięki temu olejowane parkiety z powodzeniem mogą być użytkowane przez długi czas. Szacuje się go na nawet kilkadziesiąt lat.

Odnawianie olejowanej podłogi

Po dłuższym czasie użytkowania podłogi olejowane wymagają odnowienia. Podczas codziennego użytkowania w powierzchni drewna powstają zarysowania i drobne wyszczerbienia. Niewielkie ubytki uzupełnić można** szpachlą stolarską** i ponownie zaolejować.

Uszkodzenia większego obszaru podłogi wymagają przeprowadzenia cyklinowania, czyli szlifowania maszynowego. Liczba dopuszczalnych zabiegów cyklinowania zależna jest od grubości litego drewna, w którą wyposażona została podłoga. Podłogi, w których warstwa litego drewna wynosi 4 mm można cyklinować dwukrotnie. 6 milimetrowa warstwa litego drewna pozwala na nawet trzy- lub czterokrotne cyklinowanie.

Dzięki tak szerokim możliwościom odnawiania dębowe podłogi warstwowe mogą być użytkowane przez co najmniej 30 lat, a w przypadku grubszej warstwy litego drewna parkiet przetrwa w dobrym stanie nawet 50 lat. Po przeprowadzeniu cyklinowania podłoga wymaga dokładnego odpylenia i zaolejowania.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszej aktywności również w mediach społecznościowych. Instagram / Facebook

Warto przeczytać:

Jak wybrać podłogę? Pomogą Ci bezpłatne próbki desek ArtFloors

Kolor podłogi ma bardzo duży wpływ na aranżację przestrzeni. Jego dobór jest bardzo istotny, ponieważ podłoga stanowi struktural...

Podłogi drewniane – wady i zalety

Podłogi drewniane od wielu lat cieszą się doskonałą opinią i dużym zainteresowaniem inwestorów. Są szlachetne, eleganckie i wytr...

Podłoga olejowana – jak o nią dbać?

Zastosowanie drewna dębowego to jedna z najszlachetniejszych form wykończenia podłogi. Bardzo dobre parametry technologiczne i u...