Jak dbać o podłogę dębową?

2022-11-15 12:00:00

Zastosowanie drewna dębowego to jedna z najszlachetniejszych form wykończenia podłogi. Bardzo dobre parametry technologiczne i użytkowe dębiny czynią z niej materiał trwały, wytrzymały i atrakcyjny wizualnie. Drewniane deski mogą służyć użytkownikom nawet przez kilkadziesiąt lat. Aby długo cieszyły oko i bez zastrzeżeń pełniły swoją rolę wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak dbać o podłogę dębową.

Zasady ogólne pielęgnacji podłóg drewnianych

 • Regularnie odkurzaj podłogę, aby usunąć z niej zanieczyszczenia, na przykład drobinki piasku. Uchroni to deski przed powstawaniem drobnych zarysowań. Do odkurzania używaj końcówki wyposażonej w miękkie włosie.

 • Jako alternatywę do odkurzania podłogę drewnianą możesz zamiatać szczotką z miękkim włosiem.

 • Nie myj dębowej podłogi mopem ani szmatą, które są nadmiernie nasączone wodą. Używana myjka powinna być wilgotna, ale nie mokra. Dobrym rozwiązaniem jest płaski mop z mikrofibry wyposażony w funkcję wyciskania.

 • Nie myj podłogi gorącą wodą. Woda powinna mieć co najwyżej letnią temperaturę.

 • Nie szoruj podłogi drewnianej szczotką ani szorstką gąbką. Takie zabiegi mogą źle wpływać na wierzchnią warstwę drewna, szczególnie jeśli są stosowane regularnie. Znacznie lepiej sprawdzi się szmatka wykonana z delikatnego materiału albo miękki mop.

 • Nie stosuj mopów parowych. Szczególnie negatywnie ich zastosowanie wpływa na podłogi olejowane oraz woskowane.

 • Nie myj podłogi zanim jej nie odkurzysz. Może to spowodować niepożądane tarcie drobinek zanieczyszczeń o deski i powstawanie mikrouszkodzeń.

 • Utrzymuj w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę. Nie powinna ona spadać poniżej 15 stopni. To szczególnie ważne w domach, które są wyposażone we własne źródło ogrzewania. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której dom ulega nadmiernemu wyziębieniu. Podczas zimowych wyjazdów zadbaj o odpowiednie grzanie w czasie nieobecności. Najbardziej pożądana temperatura mieści się w przedziale 18-24 stopnie.

 • Nóżki mebli podklej filcowymi podkładkami, które zapobiegną zarysowaniom drewna. Gotowe podkładki o różnych kształtach i wielkościach dostępne są w wielu sklepach. Można również kupić arkusz samoprzylepnego filcu i dociąć pod wymiar odpowiedni format podkładki. Trzeba je co jakiś czas wymieniać, ponieważ z czasem się wycierają. Warto też kontrolować, czy się nie przesuwają.

 • Najlepiej, kiedy wilgotność powietrza w pomieszczeniach wynosi około 40-60%.

 • Unikaj chodzenia po domu w butach na obcasie. W szczególności dotyczy to cienkich szpilek.

Podłoga lakierowana i olejowana – podstawowe zabiegi

Zarówno w przypadku podłogi lakierowanej jak i olejowanej podstawowa pielęgnacja polega na regularnym odkurzaniu i myciu desek zgodnie z opisanymi powyżej zasadami. Wybierając środki czyszczące należy zwracać uwagę, do jakiego typu wykończenia są przeznaczone. Niektóre środki są uniwersalne (np. Cleaner Arboritec), inne zaś służą do pielęgnacji konkretnego rodzaju podłogi (np. Refresher Arboritec do podłóg lakierowanych lub Oil Refresher do desek olejowanych).

Specyfika pielęgnacji podłogi olejowanej Olejowanie to bardzo korzystny sposób zabezpieczenia drewna. Wykończona w ten sposób podłoga wykazuje dużą odporność na zarysowania. Dużą zaletą jest jej naturalny wygląd i efektowne podkreślenie usłojenia. Zabezpieczone tą metodą drewno tworzy we wnętrzu szczególny mikroklimat. Olejowane deski nie są mało podatne na wilgoć. Warto wiedzieć, że olejowana podłoga drewniana jest rozwiązaniem polecanym w przypadku alergików. Aby długo cieszyła oczy i dobrze spełniała swoją rolę, wymaga szczególnej pielęgnacji. Przedstawiamy najważniejsze zasady dbałości o olejowane deski podłogowe.

 • Nie myj podłogi olejowanej na mokro częściej niż raz w tygodniu. Kilka myć w miesiącu powinno być całkowicie wystarczające. Zbyt częste mycie podłogi olejowanej może negatywnie wpłynąć na jej właściwości i trwałość.

 • Do bieżącej pielęgnacji używaj przeznaczonych do podłóg olejowanych emulsji lub mydeł. Jeżeli wybierasz środki uniwersalne, przeczytaj dokładnie, czy producent dopuszcza użycie danego środka na powierzchni olejowanej.

 • Po umyciu drewnianej podłogi olejowanej pozostaw ją na około pół godziny do całkowitego wyschnięcia. W tym czasie po podłodze nie powinno się chodzić.

 • Do czyszczenia podłogi olejowanej z silnych zabrudzeń użyć możesz specjalnego preparatu wzbogaconego o dodatek anionowych i niejonowych środków powierzchniowo czynnych. Pamiętaj, że pozostawi on podłogę bez filmu ochronnego,co wymaga wykonania konserwacji desek olejem pielęgnacyjnym.

 • Podłoga olejowana potrzebuje okresowej konserwacji olejem. Częstotliwość konserwacji powinna być dostosowana do natężenia ruchu w pomieszczeniu. W mało użytkowanych pomieszczeniach wystarczająca jest zazwyczaj konserwacja wykonywana raz w roku. Przy bardziej nasilonym ruchu zaleca się konserwację co około pół roku. Przy bardzo dużym natężeniu ruchu specjalistyczny olej pielęgnacyjny należy nanosić na podłogę nawet co 2-3 miesiące.

 • Drobne wyszczerbienia i ubytki na powierzchni podłogi olejowanej możesz wypełnić szpachlą stolarską i miejscowo ponownie zaolejować.

Jeśli chcesz kupić dobrej jakości prepararty, dzięki którym zadbasz o kondycję swojej dębowej podłogi, zajrzyj tutaj: https://artfloors.pl/pl/oferta/czyszczenie-i-konserwacja.

Warto przeczytać:

Jak wybrać podłogę? Pomogą Ci bezpłatne próbki desek ArtFloors

Kolor podłogi ma bardzo duży wpływ na aranżację przestrzeni. Jego dobór jest bardzo istotny, ponieważ podłoga stanowi struktural...

Podłogi drewniane – wady i zalety

Podłogi drewniane od wielu lat cieszą się doskonałą opinią i dużym zainteresowaniem inwestorów. Są szlachetne, eleganckie i wytr...

Podłoga olejowana – jak o nią dbać?

Zastosowanie drewna dębowego to jedna z najszlachetniejszych form wykończenia podłogi. Bardzo dobre parametry technologiczne i u...