Najlepsze podłogi do rustykalnego wnętrza.

2023-07-14 10:23:23

Które gatunki i układ będzie najlepiej współgrał z ozdobnymi meblami?

Rustykalne wnętrza emanują niepowtarzalnym urokiem i ciepłem, przypominając nam o naturze i prostocie. Jednym z kluczowych elementów w tworzeniu takiego wnętrza jest odpowiednio dobrana podłoga. Nie tylko nadaje charakteru takiemu pomieszczeniu, ale również doskonale współgra z ozdobnymi meblami.

Klasyka klasyki, czyli podłogi z litego dębu

Drewno dębowe to jeden z najpopularniejszych surowców, z których tworzone są podłogi, a przy tym doskonale wpisuje się w rustykalny styl. Charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, naturalnymi sękami i ciepłym odcieniem. Deski z drewna dębowego będą doskonałym tłem dla ozdobnych mebli, tworząc harmonijną kompozycję. Trzeba także podkreślić, że podłogi wykonane z litego dębu są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Regularne odkurzanie i delikatne przecieranie wilgotną szmatką wystarczą, aby utrzymać taką podłogę w bardzo dobrym stanie. Dodatkowo podłoga z litego dębu może być poddana procesowi renowacji, polegającemu m.in. na szlifowaniu i odnawianiu powierzchni, co pozwoli na przywrócenie jej pierwotnego blasku po latach eksploatacji. Nie można też zapominać o tym, że podłogi, które wykonane są z litego dębu, wyróżniają się uniwersalnością, a co za tym idzie — pasują do różnych stylów wnętrz. Z tego też względu, często wybierane są do aranżacji rustykalnych pomieszczeń, ale równie dobrze prezentują się w nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeniach. Odpowiednio dobrana kolorystyka i wykończenie pozwolą dopasować podłogę do własnych preferencji i charakteru wnętrza.

Podłoga z jesionu — nietuzinkowe rozwiązanie w rustykalnym wnętrzu

Jesion to inny, choć równie popularny gatunek drewna, który idealnie pasuje do rustykalnego wnętrza. Nie jest to oczywisty wybór, kiedy planujemy wybór podłogi do pomieszczenia w takim klimacie. Prawdą jest jednak to, że podłoga z jesionu to nie tylko trwałe, ale też i bardzo oryginalne rozwiązanie aranżacyjne. Doskonale współgra ona z meblami, które często są ozdobne, ręcznie wykonane lub mają wyraźne zdobienia. Jesionowy wygląd dodaje wnętrzu harmonii i spójności, ale też nietuzinkowego wyglądu. Nie można też pominąć kwestii związanej z funkcjonalnością i wykończeniem takiej podłogi — może być ona zachowana w różnym tonie, w zależności od naszych preferencji. Możemy zdecydować się na naturalne wykończenie, które podkreśli piękno drewna i nadaje podłodze surowy, naturalny wygląd. Z kolei jeśli zależy nam na bardziej eleganckim efekcie, możemy zastosować specjalny, przeznaczony do konkretnego rodzaju drewna, lakier lub olej, które nadadzą podłodze połysk i głębię koloru.

Ekonomiczne i bardzo praktyczne — podłogi z litej sosny

Sosna to gatunek drewna o delikatnym wyglądzie, który świetnie komponuje się z rustykalnym wystrojem. Na samym początku należy jednak podkreślić jedną, bardzo ważną cechę, która wyróżnia podłogi sosnowe — jest to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, jeśli chodzi o podłogi drewniane. Sosna jest dostępna w większych ilościach i ma niższe koszty produkcji w porównaniu do niektórych innych gatunków drewna. To oznacza, że można cieszyć się naturalnym pięknem drewna w przystępnej cenie. Mimo że sosna nie jest tak twarda jak wymienione wyżej gatunki drewna, podłogi z niej wykonane nadal są trwałe i odporne na codzienną eksploatację. Jest ona elastyczna i mało podatna na pęknięcia i odkształcenia, co sprawia, że jest idealna dla domów o dużej aktywności, zwłaszcza w pomieszczeniach, takich jak salon czy sypialnia.

Układ podłóg we wnętrzu rustykalnym — jaki najlepszy?

Układów podłóg, które będą najlepiej współgrać z ozdobnymi meblami w rustykalnym wnętrzu, jest kilka. Pierwszym i zdecydowanie najpopularniejszym jest oczywiście klasyczny układ jodełkowy. Tradycyjny układ desek nadaje podłodze rustykalny charakter i podkreśla naturalne piękno drewna. Polega na ułożeniu desek w kształcie trójkątów, które łączą się wzdłuż długiej krawędzi, tworząc charakterystyczny wzór podobny do igieł jodły. Jego regularne wzory świetnie współgrają z ozdobnymi meblami, tworząc harmonijną kompozycję. Przesunięty układ blokowy z kolei jest co prawda nietypowy, jednakże właśnie dzięki temu nadaje wnętrzu oryginalnego charakteru. Ostatnim, choć równie ciekawym rozwiązaniem dotyczącym ułożenia podłogi, jest układ plastra miodu: Polega na ułożeniu desek w kształcie sześciokątów, które swoim wyglądem przypominają plastry miodu. Taki układ nadaje pomieszczeniom w stylu rustykalnym niezwykłej tekstury i geometrycznego wzoru, który przyciąga wzrok.

Warto przeczytać:

Jak wybrać podłogę? Pomogą Ci bezpłatne próbki desek ArtFloors

Kolor podłogi ma bardzo duży wpływ na aranżację przestrzeni. Jego dobór jest bardzo istotny, ponieważ podłoga stanowi struktural...

Podłogi drewniane – wady i zalety

Podłogi drewniane od wielu lat cieszą się doskonałą opinią i dużym zainteresowaniem inwestorów. Są szlachetne, eleganckie i wytr...

Podłoga olejowana – jak o nią dbać?

Zastosowanie drewna dębowego to jedna z najszlachetniejszych form wykończenia podłogi. Bardzo dobre parametry technologiczne i u...